Atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės

Asmuo, kuris padarė nusikalstamą veiką, yra traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Tačiau tai dar nereiškia, kad asmuo bus nuteistas, turės teistumą, kadangi asmuo gali būti ir atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės. Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas numato šiuos atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagrindus:

  • atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai asmuo ar nusikalstama veika prarado pavojingumą;
  • atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės dėl nusikaltimo mažareikšmiškumo;
  • atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai kaltininkas ir nukentėjęs asmuo susitaiko;
  • atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai yra lengvinančių aplinkybių;
  • atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai asmuo aktyviai padėjo atskleisti organizuotos grupės, teroristinės grupės ar nusikalstamo susivienijimo narių padarytas nusikalstamas veikas;
  • pranešėjo atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės;
  • atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą;
  • nepilnamečio atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės.

Toliau aptartini keletas jų, kurie dažniau taikomi praktikoje.


I. Atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai kaltininkas ir nukentėjęs asmuo susitaiko

Asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, gali būti teismo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jeigu:

  1. jis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir
  2. savu noru atlygino ar pašalino fiziniam ar juridiniam asmeniui padarytą žalą arba susitarė dėl šios žalos atlyginimo ar pašalinimo, ir
  3. susitaikė su nukentėjusiu asmeniu arba juridinio asmens ar valstybės institucijos atstovu, ir;
  4. yra pagrindo manyti, kad jis nedarys naujų nusikalstamų veikų.

Vis dėlto negali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pavojingas recidyvistas, taip pat asmuo, kuris anksčiau jau buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės kaip susitaikęs su nukentėjusiu asmeniu, jeigu nuo susitaikymo dienos iki naujos veikos padarymo praėjo mažiau negu ketveri metai.

Pavyzdžiui, atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai kaltininkas ir nukentėjęs asmuo susitaiko, neretai taikomas bylose dėl sveikatos sutrikdymo (sumušimo ir pan.).


II. Atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai yra lengvinančių aplinkybių

Asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų tyčinį nusikaltimą, teismo motyvuotu sprendimu gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jeigu: 

  1. jis pirmą kartą padarė nusikalstamą veiką ir 
  2. yra ne mažiau kaip dvi šio kodekso 59 straipsnio 1 dalyje numatytos atsakomybę lengvinančios aplinkybės (pvz., kaltininkas suteikė nukentėjusiam asmeniui pagalbą arba kitais aktyviais veiksmais išvengė ar bandė išvengti sunkesnių padarinių; kaltininkas prisipažino padaręs baudžiamojo įstatymo numatytą veiką ir nuoširdžiai gailisi arba padėjo išaiškinti šią veiką ar joje dalyvavusius asmenis; kaltininkas savo noru atlygino ar pašalino padarytą žalą; ir kt.), ir 
  3. nėra atsakomybę sunkinančių aplinkybių.

III. Atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą

Asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jeigu yra asmens, kuris vertas teismo pasitikėjimo, prašymas perduoti kaltininką jo atsakomybei pagal laidavimą. Laidavimas gali būti paskirtas su užstatu arba be jo.

Asmuo teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, jeigu:

  1. jis pirmą kartą padarė nusikalstamą veiką ir
  2. visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi padaręs nusikalstamą veiką, ir
  3. bent iš dalies atlygino ar pašalino padarytą žalą arba įsipareigojo ją atlyginti, jeigu ji buvo padaryta, ir
  4. yra pagrindo manyti, kad jis visiškai atlygins ar pašalins padarytą žalą, laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų.

Laiduotojas gali būti kaltininko tėvai, artimieji giminaičiai ar kiti teismo pasitikėjimo verti asmenys. Teismas, priimdamas sprendimą, atsižvelgia į laiduotojo asmenines savybes ar veiklos pobūdį ir galimybę daryti teigiamą įtaką kaltininkui. Laidavimo terminas nustatomas nuo vienerių iki trejų metų.

Teismų praktikoje asmenimis, vertais teismo pasitikėjimo, laikomi pilnamečiai asmenys, turintys autoritetą nusikalstamą veiką padariusiam asmeniui ir galintys daryti jam teigiamą įtaką. Pripažįstant asmenį turinčiu pasitikėjimą ir galinčiu būti laiduotoju, turėtų būti atsižvelgiama į asmenines laiduotojo savybes ar veiklos pobūdį ir galimybę daryti teigiamą įtaką kaltininkui, jo charakteristiką bei kitus duomenis

Pavyzdžiui, atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą neretai taikomas bylose, kai transporto priemonę vairavo neblaivus asmuo ir jam kyla baudžiamoji atsakomybė pagal 281-1 straipsnį, bylose dėl eismo įvykių, dėl kurio buvo sutrikdyta kito žmogaus sveikata, ir kitose bylose.