Tikriausiai daugumai teko matyti ar girdėti apie reklamą „Čepkelių” nealkoholinė netrauktinė. Dėl šio nealkoholinio gėrimo reklamos teisėtumo vyko teisminiai procesai. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas visai neseniai padėjo tašką teisminiame ginče nurodydamas, jog tokia reklama pažeidė teisės aktus [1].
Priimtoje nutartyje teismas konstatavo:
pareiškėjo (įmonės) pasirinktas šio nealkoholinio gėrimo apipavidalinimas daro tiesioginę ir netiesioginę įtaką pareiškėjo gaminamos ir platinamos trauktinės žinomumui, nes visos asociacijos, kylančios vizualiniu pagrindu, grindžiamos vidutinio vartotojo turimomis patirtimis, susiformavusiomis trauktinės atžvilgiu, skatina jos įsigijimą ir vartojimą, o tai vertintina kaip Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimas.
Teisėjų kolegija pažymėjo, kad nealkoholinio gėrimo reklama, jei ji dėl anksčiau minėtų požymių, daro įtaką įmonės gaminamos ir platinamos trauktinės žinomumui, skatina jos įsigijimą ir vartojimą, pažeidžia Alkoholio kontrolės įstatymo 29 straipsnio 1 dalyje nustatytą absoliutaus alkoholio reklamos draudimo imperatyvą, kaip ir buvo šiuo atveju.
Teismas pasisakė, kad privaloma atidžiai rinktis viešoje erdvėje skleidžiamą informaciją – pateikiamos produkcijos apipavidalinimą, kad šis vidutinio vartotojo nebūtų siejamas su alkoholiniais gėrimais ir taip tiesiogiai ar netiesiogiai nebūtų reklamuojami alkoholiniai gėrimai.
Šioje byloje pareiškėjas kėlė klausimą dėl galimų „dvigubų standartų“, t. y. dėl nealkoholinio alaus reklamos skleidimo. Dėl to Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pradėjo tyrimą, surinko ir įvertino pateiktą informaciją bei nusprendė, kad konkrečiais nealkoholinio alaus atvejais draudimas skleisti alkoholio reklamą nepažeistas.
[1] Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2021 m. birželio 2 d. nutartis, priimta administracinėje byloje Nr. eA-1829-415/2021.